نمایش جزییات خبر
۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۳۰

فرهاد توحیدی: پژوهش به فیلم ها عمق می‌بخشد

فرهاد توحیدی، فیلمنامه‌نویس معتقد است : پژوهش پایه و اساس نوشتن فیلمنامه و ساخت هر فیلمی است که می‌تواند به آن عمق ببخشد و آن را باورپذیر کند.
فرهاد توحیدی: پژوهش به فیلم ها عمق می‌بخشد

به گزارش روابط عمومی جایزه پژوهش سینمایی، فرهاد توحیدی درباره نقش پژوهش در ساختار فیلمنامه گفت: گاهی شما می‌خواهید بر اساس تجربه زیست خودتان فیلمنامه‌ای بنویسید بنابراین با استفاده از تجربیاتی که از پشت سر گذاشته اید ، جلو می‌روید و فیلمنامه می‌نویسید اما در مورد فیلمنامه‌هایی که بر اساس تجربه زیسته نویسنده نیستند، همه‌چیز به تحقیق و پژوهش نیاز دارد.
وی ادامه داد: حتی دم‌دستی‌ترین موضوعات از پزشکی، مسائل حقوقی تا وکلات و شناخت موقعیت‌های صنعتی نیاز به تحقیق و پژوهش دارند تا نویسنده با این مشاغل، حوزه و محیط کاری‌شان آشنا شود و از آن‌ها شناختی به دست بیاورد که در خلق شخصیت و قصه به او کمک کند. چون در هر صورت یک نویسنده نمی‌تواند با همه مشاغل، مسائل و مشکلاتشان آشنا باشد بنابراین او به تحقیق نیاز دارد تا بتواند قصه‌ای باورپذیر بنویسد.
توحیدی با اشاره به فیلم‌های فانتزی و علمی-تخیلی تاکید کرد: حتی این نوع فیلم‌ها هم نیاز به تحقیق دارند. مثلاً اگر امروز شما آخرین فیلم نولان را ببینید متوجه می‌شوید که او هرگز بدون پژوهش در زمینه فلسفه و فیزیک نمی‌توانسته است چنین فیلمنامه‌ای بنویسد و چنین فیلمی بسازد بنابراین اگر فیلم بر اساس پژوهش نباشد، درجه باورپذیری آن پایین می‌آید.
وی ادامه داد: گاهی پژوهش‌ها معنای وسیع‌تری پیدا می‌کنند مانند زمانی که بخواهید فیلمی در مورد دوره تاریخی خاصی بسازید یا زندگی یک شخصیت را به تصویر بکشید که در اینجا هم نیاز به پژوهش داریم. در مورد برخی از فیلمسازان و مستندسازان هم این ماجرا و موقعیت نیست که کلید تولید اثر را در ذهنشان می‌زند، بلکه آشنایی با یک شخصیت و تحقیق میدانی درباره اوست که منجر به شکل‌گیری ایده در ذهن آن‌ها می‌شود.
توحیدی با بیان اینکه در هر نوعی از تولید و قالب سینمایی نیاز به پژوهش وجود دارد توضیح داد: اگر پژوهش نکنید، یک جای تولید هنری‌تان خواهد لنگید بنابراین پژوهش به خلق هر نوع از آثار سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی کمک می‌کند.
این فیلمنامه‌نویس درباره پژوهش‌های مستقل نیز گفت: گاهی هم این پژوهش‌های مستقل در حوزه‌های مختلف است که موضوع را به فیلمساز می‌رساند. شما به عنوان فیلمساز یا فیلمنامه‌نویس با یک پدیده اجتماعی مواجه هستید که پژوهش در این زمینه می‌تواند به شما جهت بدهد. آن موقع ممکن است داستان شما بر مبنای این پژوهش شکل بگیرد و به داستان شما عمق می‌بخشد و باعث باورپذیری آن می‌شود.
گفتنی است، اختتامیه چهارمین دوره پژوهش سال سینمای ایران به دبیری بهروز محمودی بختیاری خرداد ماه 1400 برگزار می شود.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید