نمایش جزییات خبر
۴ دی ۱۳۹۹ ۱۷:۳۲

عباس یاری: با پژوهش های همه جانبه می توان سینما را به اوج رساند

عباس یاری: با پژوهش های همه جانبه می توان سینما را به اوج رساند

به گزارش روابط عمومی چهارمین جایزه پژوهش سال سینمایی، عباس یاری دبیر هیئت تحریریه مجله فیلم درباره اهمیت پژوهش در سینمای ایران گفت: خوشحالم از اینکه با برگزاری جایزهٔ پژوهش سینمایی، بار دیگر دورخیزی برای بررسیِ کارشناسانهٔ مشکلات سینمای ایران شکل می‌گیرد چرا که متاسفانه پژوهش در فرهنگ جامعه ایرانی در عرصه‌های مختلف چندان جدی گرفته نشده است.

وی با بیان این‌که پژوهش مهمترین ابزاری است که به مدیران چشم انداز، برنامه و نقشهٔ راه می‌دهد، ادامه داد: در تمامی این سال‌ها به کرات مواجه شده‌ایم که برخی مدیرانِ اجرایی در رده‌های مختلف تصمیم‌هایی گرفته‌اند و دستورات و بخشنامه‌هایی صادر کرده اند که کارشناسی نشده و در مورد اجرای آن هیچ برنامه ریزی یا پژوهشی انجام نگرفته است درحالیکه پژوهش می‌تواند به دالان های تاریک روشنایی بدهد ، تا ما به شکل صحیحی قدم برداریم.

این منتقد سینما یادآور شد: در مورد پژوهش می‌شود به داستان این روزهای جامعه ایران نیز فکر کرد؛ به تهاجمی که ویروس کرونا در همه عرصه ها ایجاد کرده و چشم‌اندازِ ادامهٔ راه را برای فعالیتِ سینماگران و مدیران‌ دشوار کرده است. طبیعی است که شرایط تاسف‌بار فعلی نه تنها در ایران بلکه در اکثر نقاط دنیا باعث تعطیل اجتماعات شده و ترس مردم از حضور در مراکز عمومی موجب شده تا سینما، تاتر، موسیقی و گالری‌های هنری بشدت آسیب‌پذیر شوند.

یاری همچنین گفت: با تشویق، تبلیغ حساب شده، برنامه‌های ابتکاری می توان سینما را به اوج رساند و این امر از همین الان می تواند در قالب پژوهش های همه جانبه آغاز شود.

یادتان هست در سال 1358 چطور این اتفاق دوباره  شکل گرفت در اوج ناامیدی شاهد بودیم مردم برای دیدن فیلم‌ها تا پاسی از شب در صف می‌ایستادند؟ قطعا اینکار شدنی است. باید به ایده‌هایی نو فکر کرد و از تجربیات گذشته درس گرفت. آرزو می کنم جایزه پژوهش سینمایی بتواند به سینمای بعد از بحران در ابعاد مختلف بپردازد.

گفتنی است، اختتامیه چهارمین دوره پژوهش سال سینمای ایران فروردین ماه 1400 برگزار می شود.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید